Zmagasz się z hemoroidami? Zdajemy sobie sprawę z tego, że to dość nieprzyjemne schorzenie. Do tego jest to choroba bardzo niebezpieczna jeśli ją zlekceważymy. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby pozbyć się hemoroidów. Obecnie medycyna ma na ten problem zasadniczo dwa skuteczne rozwiązania – leczenie farmakologiczne lub leczenie operacyjne. Jakie zostanie podjęcie leczenie w twoim wypadku, to w dużej mierze jest uzależnione od stanu choroby. W jej początkowym stadium w zupełności wystarczy podanie odpowiednich leków, czy też zastosowanie maści. Na zaawansowanym etapie choroby skuteczne może być już tylko wykonanie odpowiedniej operacji. Jak poradzić sobie z hemoroidami?
Jak poradzić sobie z hemoroidami?
Przede wszystkim najważniejsze jest wczesne rozpoznanie problemu. Hemoroidy w pierwszym etapie rozwoju mogą mieć charakter wewnętrzny. Dlatego ich wykrycie nie będzie takie oczywiste. Jednak są pewne symptomy, które mogą wskazywać na ich pojawienie się. Takimi objawami charakterystycznymi dla hemoroidów może być choćby pieczenie w okolicy odbytu, ból podczas wypróżniania się, krwawienie z odbytu, a także obecność śluzu lub krwi wokół stolca. Zwłaszcza obecność krwi jest w tym wypadku niepokojąca, albowiem wskazuje, że choroba jest w już dość zaawansowanym stadium. W tym momencie powinniśmy się udać do lekarza. Ten powinien nam przeprowadzić odpowiednie badanie. Może mieć ono charakter per rectum. W tym wypadku lekarz palcem wybada guzki w naszym odbycie. Jednak często stosuje się również badania w postaci sigmoendoskopii, czy też kolonoskopii. Takie badania potrafią być bolesne, albowiem przed wprowadzeniem odpowiedniego aparatu do odbytu, trzeba tam najpierw wpompować powietrze, które rozszerzy nam ścianki jelita. Niestety towarzyszące nam wówczas odczucie nie należy do najprzyjemniejszych.
Jak leczyć hemoroidy?
Jakie leczenie może nam zalecić lekarz? Przede wszystkim może nam zalecić zastosowanie odpowiednich leków i maści. Na wczesnym etapie choroby leczenie farmakologiczne może nam w zupełności wystarczyć. Taki leczenie może nie tylko zlikwidować guzki krwawnicze, ale również w znacznym stopniu uśmierzyć nam ból. Jednak w bardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne może się okazać leczenie operacyjne. Wykonuje się je zazwyczaj na znieczuleniu miejscowym. Operacja może polegać na całkowitym wycięciu hemoroidów, lub na ich podwieszeniu, w celu odcięcia dostępu krwi. Wówczas guzki po prostu wysychają, a po jakimś czasie odpadają. Jednak taka operacja nie zawsze daje gwarancję, że choroba do nas nie powróci. Dlatego należy regularnie kontrolować stan naszego zdrowia. Sprawdzajmy również regularnie wygląd naszego kału. Musimy wiedzieć czy nie pojawiają się na nim żadne niepokojące objawy. Warto również zmienić swój tryb życia z siedzącego na zdecydowanie bardziej aktywny.