Przeznaczone zarówno do domu, jak i na siłownię. Kółka gimnastyczne, bo o nich mowa, to uniwersalny przyrząd treningowy, który może być podstawą w ćwiczeniach gimnastycznych i akrobatycznych, ale również elementem trenowania wspinaczki. Jego zaletą jest fakt, iż w znaczący sposób poprawia siłę mięśni, stabilizuje stawy, a przy okazji rozwija zmysł równowagi.
Dla kogo przeznaczone?
Ćwiczenia na kółkach gimnastycznych są polecane w szczególności osobom wykazującym się dobrą kondycją fizyczną, a także mającym doświadczenie z drążkami. Trening z ich udziałem podnosi stopień jego trudności, urozmaica ćwiczenia, ale przede wszystkim rozwija siłę dynamiczną.
Po kółka gimnastyczne mogą sięgnąć także wspinacze górscy. A co z początkującymi? Czy w ich przypadku trening z użyciem drążka nie ma racji bytu? Jak przekonują specjaliści, ćwiczenia na kółkach mogą być wykonywane także przez amatorów, pod warunkiem, że postawią oni na trening nie wymagający dużego wysiłku fizycznego. Dlaczego? Z prostego powodu! Wybór zbyt skomplikowanych ćwiczeń w połączeniu z brakiem doświadczenia może skutkować urazami i kontuzjami.
Jak ćwiczyć?
Prawda jest taka, że jedynym ograniczeniem w wyborze ćwiczeń na kółkach gimnastycznych jest nasza wyobraźnia. Niemniej jednak, można wyróżnić pewne uniwersalne zestawy, do których zalicza się podciągnięcia w pionie (z klęku prostego, klęku jednonóż czy siadu skrzyżnego) czy zwisy. Równie polecanym i zarazem wysoce efektywnym ćwiczeniem są pompki, które można wykonywać w rozmaitych wariantach. Kółka gimnastyczne umożliwiają również podciągnięcia do poziomu, brzuszki skośne czy odwodzenie stóp. Wybór jest naprawdę szeroki.
Na jakie efekty można liczyć?
Popularność kółek gimnastycznych wynika nie tylko z uniwersalności ćwiczeń, ale również efektów, jakich można się spodziewać przy regularnie wykonywanych treningach. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wzrost siły mięśniowej i otoczki mięśniowej wokół stawów, lepszą koordynację ruchową i stymulację poczucia równowagi, a także stabilizację stawów. Co więcej, systematyczne ćwiczenia zmniejszają ryzyko kontuzji i występowania niekontrolowanych kontuzji, co bez wątpienia także stanowi o ich niewątpliwym atucie. To jednak nie koniec. Podkreślenia wymaga również fakt, że trening na kółkach gimnastycznych pobudza do pracy wiele partii mięśniowych, a przy tym zachowuje pełne zróżnicowanie. Zmieniając kąt nachylenia ciała, stymuluje się inną część ciała, dzięki czemu ćwiczenia są ciekawe i efektywne.