W diecie Polaków zdecydowanie niewiele jest ryb. Spośród mięs racze preferujemy wieprzowinę, drób i wołowinę. Oczywiście odbija się to na naszym zdrowiu. Na skalę wręcz masową zmagamy się z otyłością, cukrzycą, czy też chorobami układu krążenia. A wystarczyłoby radykalnie zmienić swoje nawyki żywieniowe, a stan naszego zdrowia w znacznym stopniu uległ by poprawie. Znaczne ograniczenie spożycia mięsa czerwonego to w zasadzie kwestia nie tylko naszego zdrowia, ale nawet życia. Powinniśmy za to jeść duże ilość ryb, albowiem to tutaj znajdziemy wiele zbawiennych dla naszego organizmu składników. Dlaczego warto jeść ryby? Jak ich spożycie wpływa na nasze zdrowie?
Dlaczego warto jeść ryby?
Dlaczego ryby są tak ważne dla naszego zdrowia? Przede wszystkim ryby zawierają mnóstwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jak one wpływają na nasze zdrowie? Przede wszystkim normalizują ciśnienie tętnicze. Również powodują spowolnienie rozwoju choroby wieńcowej, czy też choroby niedokrwiennej serca. Bardzo ważne jest jednak również ich działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Kwasy te poprawiają również w znacznym stopniu pracę mózgu. Poprawiają również wygląd skóry, a także pomagają w procesie odchudzania. Jednak nie tylko kwasy omega-3 są najważniejszym elementem jaki mogą nam dostarczyć ryby. Bardzo ważne dla naszego rozwoju jest również białko. A ryby są odpowiednim dla nas źródłem białka. Szczególnie w tym wypadku warto jeść choćby halibuty, łososie, czy też mintaje. Białko jest nam niezbędne do wzrostu organizmu i jego rozwoju. Stąd też ryby są odpowiednim źródłem do jego pozyskania.
Witaminy w rybach
Ryby są również źródłem cennych witamin. Szczególnie ważne w tym wypadku są witaminy A i D. W rybach tych witamin znajdziemy mnóstwo, a są one nam niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki witaminie A mamy choćby zapewnioną odpowiednią regenerację komórek i ich prawidłowy wzrost. Witamina A wspomaga również nasz najważniejszy zmysł, czyli wzrok. Witamina D z kolei odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforową. Dzięki niej maleje ryzyko nowotworów, depresji i chorób układu krążenia. Tę witaminę znajdziemy szczególnie w tłustych rybach morskich.
Jak przygotować rybę?
Oczywiście ważne jest również to, w jaki sposób przygotujemy rybę. Bardzo popularne jest choćby smażenie ryby obleczonej w panierce. To z pewnością jest pyszne jedzenie, czy jednak zdrowe? Już samo smażenie jest bardzo niezdrowym przyrządzaniem potraw. Czy wówczas wszystkie prozdrowotne właściwości ryby nie zostaną zniwelowane? Wydaje się, że znacznie lepiej jest rybę ugotować na parze, ewentualnie uwędzić. Warto ją również podawać dużą ilością warzyw. Do tego przyda się również porcja naturalnego ryżu. Ryba powinna stanowić stały element naszej diety.