Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat wpływu genów na osiągnięcia sportowe oraz sterydów na masę mięśniową oraz siłę.
Ograniczenia ludzkiego ciała w budowaniu masy mięśniowej i siły
Istnieją trzy typy budowy ciała, które decydują o tym, czy uda ci się zbudować masę mięśniową i siłę czy jednak będziesz miał z tym problemy. Zanim więc zdecydujesz się na trening, sprawdź, czy warto zainwestować w niego swój czas lub czy należy go jakoś wspomóc, np. suplementami, aby przyniósł efekty.
Tak jak wspomnieliśmy, istnieją różne typy budowy ciała. Pierwszy z nich – ektomorfik – charakteryzuje się szczupłą sylwetką, nawet jeśli osoby spożywają znaczne ilości kalorii, a wszystko to za sprawą doskonałej przemiany materii. Niestety wadą tego typu budowy ciała jest to, że takiej osobie jest bardzo trudno zbudować figurę kulturysty z bardzo rozbudowaną masą mięśniową.
Drugim typem budowy ciała jest endomorfik. W tym przypadku osoba jest pozornie szczupła, ale posiada wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego musi ostrożnie podchodzić do swojego bilansu kalorycznego. W diecie takiego człowieka powinno znaleźć się dużo ryb morskich, orzechów oraz kasz.
Ostatni typ budowy ciała – mezomorfik – ma dobre warunki do budowy masy mięśniowej i siły. Właśnie dlatego poleca się mu ćwiczenia siłowe ze sporym obciążeniem, np. hantle czy sztangi.
Pod tymi pojęciami ukrywają się informacje na temat wyglądu twojej sylwetki, twoich genów i możliwości. Znając swój typ budowy ciała możesz stworzyć swoją indywidualną dietę oraz zdecydować, który trening będzie dla ciebie najwłaściwszy, najskuteczniejszy. Możesz także dobrać odpowiednie odżywki, suplementy diety, a nawet sterydy, które wspomogą twój trud na siłowni.
Jak widzisz, znajomość swoich warunków genetycznych jest bardzo przydatna w czasie budowania masy mięśniowej oraz siły. Dodatkowo przydaje się także w czasie wybierania sportowej ścieżki kariery.
Rola diety w treningu siłowym i budowaniu mięśni
Jeżeli uważasz, że trening jest podstawą zbudowania siły i masy mięśniowej, mamy dla ciebie smutną wiadomość. Owszem, ćwiczenia są bardzo ważne, ale ważniejsza jest dieta. Musisz odstawić słodycze, alkohol i fastfoody. Zamiast tego w twojej diecie powinny znaleźć się dobre jakościowo produkty, bogate w minerały oraz komplet witamin. Bardzo istotne jest także zwiększenie ilości przyjmowanych kilokalorii oraz białka. Tylko z ich pomocą twój organizm będzie w stanie zwiększyć ilość masy mięśniowej.
Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po odżywki białkowe oraz suplementy uzupełniające dietę oraz wspomagające przyrosty masy i siły.
Wpływ sterydów na budowanie mięśni
Sterydy w przeciwieństwie do suplementów diety są środkami zawierającymi sztuczne substancje. Powodują one bardzo szybkie przyrosty siły oraz masy mięśniowej, a także pomagają wydłużyć intensywne treningi na siłowni, ale jednocześnie posiadają wady w postaci skutków ubocznych. Oczywiście każdy steryd należy pod tym względem analizować indywidualnie, ale najczęstszym problemem występującym po ich zażyciu są wahania hormonalne.
Jeśli więc sięgasz po sterydy, np. testosteron i jego pochodne, pamiętaj o potrzebie zastosowania odbloku po każdym cyklu. W przeciwnym razie mogą u ciebie wystąpić problemy z ilością produkowanego testosteronu przez twoje jądra. Aby w twoim organizmie nie zabrakło testosteronu, odpowiedzialnego m.in. za twoje libido, pamiętaj o rozpoczęciu terapii pocyklowej zwanej PCT.
Dobrym wyjściem, przed rozpoczęciem cyklu sterydowego, jest także kontakt ze specjalistą. Gwarantujemy, że doradzi on tobie co należy przyjmować i w jakich ilościach, aby uniknąć wszystkich skutków ubocznych albo chociaż ograniczyć ich występowanie, a także odpowie na pytania związane z terapią pocyklową.
Dlaczego osoby trenujące sięgają po sterydy
Sterydy są znakomitym sposobem na rozbudowę siły oraz masy mięśniowej, ale pod warunkiem, że zażywamy je racjonalnie.
Steroidy mogą pozytywnie wpłynąć na jakość i długość naszych treningów. Oznacza to, iż mogą przyspieszyć osiągnięcie idealnej sylwetki, jak również zwiększyć efekty treningów, redukcji i oczywiście prawidłowej diety.