TigerGym.pl

Sport, Odzież Sportowa, Dieta, Zdrowie, Rekreacja

Zdrowie

Dlaczego osoby uprawiające sport powinny suplementować kolagen?

Dlaczego osoby uprawiające sport powinny suplementować kolagen?

Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym stanowiącym 30% wszystkich białek organizmu oraz 70% białek tkanki łącznej. Pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przede wszystkim buduje chrząstki, kości, więzadła i ścięgna. Występuje w stawach, mięśniach, naczyniach krwionośnych i skórze. Niestety wraz z wiekiem, zazwyczaj już po 25 roku życia, naturalna produkcja kolagenu spada, a jego niedobór może powodować osłabienie tkanki łącznej i negatywnie wpływać na kondycję stawów. Ale nie tylko wiek powoduje braki w kolagenie. Zaburzenia syntezy kolagenu mogą również wynikać z wyczynowego uprawiania sportu. I właśnie dlatego osoby uprawiające sport powinny zadbać o suplementację kolagenu. W przeciwnym razie będą bardziej narażone na ból stawów po treningu i co gorsza – kontuzje!

Suplementacja kolagenu – tylko dla osób intensywnie ćwiczących?

Suplementacja kolagenu polecana jest nie tylko osobom trenującym dużo i intensywnie, choć oczywiście wyczynowi sportowcy powinni o nią zadbać szczególnie, ale także tym, którzy ćwiczą umiarkowanie, ale regularnie. Każda aktywność fizyczna wiąże się bowiem ze zwiększonym wysiłkiem organizmu i przyczynia się do destrukcji włókien i białek kolagenowych oraz zaburzeń w jego syntezie. Mniej i bardziej intensywne treningi prowadzą także do szybszego ścierania tkanki chrzęstnej i zwiększają ryzyko rozmaitych kontuzji. Dlatego jeśli biegasz, pływasz lub trenujesz cokolwiek innego, zwróć uwagę na dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jako, że twoje mięśnie nie mogą obyć się bez białka, bo jest ono ważne w budowie tkanek, które wspomagają sportową wydajność, to właśnie ono powinno znaleźć się w centrum zainteresowania.

Warto pamiętać, że nie tylko wyczynowi i profesjonalni sportowcy narażeni są na kontuzje i przeciążenia. Każdy kto uprawia sport, niezależnie od tego czy jest weekendowym biegaczem czy wojownikiem na siłowni, jest w takim samym stopniu na nie narażony. Kiedy biegasz większość ciężaru opiera się na stawach kolanowych. Kiedy jeździsz na rowerze, stawy kolanowe nie mają chwili wytchnienia. Leczenie kontuzji może trwać bardzo długo, a koszty lekarstw i wizyt w klinikach ortopedycznych będą bardzo wysokie. Warto zatem kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż później leczyć” i zadbać o suplementację kolagenu.

bieganie

Wpływ intensywnego treningu na mięśnie, stawy i ścięgna

Regularne treningi mogą być pożytecznym krokiem na drodze do wymarzonej sylwetki lub doskonałej kondycji. Jednakże te zbyt intensywne mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, przynosząc więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim przyczyniają się do zmniejszenia poziomu kolagenu w organizmie. Z kolei niedobór tego białka powoduje, że ścięgna i więzadła stają się sztywniejsze, a to stwarza większe ryzyko kontuzji. Co więcej na skutek długotrwałego wysiłku fizycznego lub źle wykonywanych ćwiczeń może również dojść do przeciążenia stawów i ich uszkodzenia. Szczególnie osoby po 30 roku życia narażone są na częstsze urazy stawów, zwłaszcza stawu kolanowego. W wyniku wzmożonej aktywności fizycznej może pojawić się także potreningowy ból mięśni, który często bywa błędnie kojarzony z zakwasami. Mocny trening powoduje bowiem uszkodzenia włókien mięśniowych, które potęgują odczuwanie bólu, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni.

hantle

Kolagen wspiera regenerację stawów, mięśni, ścięgien i kości

Zwiększenie stężenia kolagenu w tkance łącznej poprzez suplementację odpowiednich produktów pomaga zapobiegać urazom. A jak wiadomo zmniejszenie ryzyka ilości urazów i kontuzji pozwala na częstsze, a jednocześnie bardziej efektywne treningi. Co ważne, odpowiednia ilość kolagenu w diecie wpływa na zahamowanie procesu starzenia i zachowanie zdrowia naszych stawów. To właśnie dzięki niemu stawy (a także mięśnie i ścięgna) szybciej się regenerują. Rzadziej też pojawiają się problemy typu „trzaskanie” w stawach. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom kolagen może niwelować objawy chorób przeciążeniowych i zwyrodnieniowych stawów. Regularna suplementacja kolagenu pomaga nie tylko zmniejszać, ale i zapobiegać bólom stawów oraz utracie gęstości kości.

Kolagen pomaga również w walce z wolnymi rodnikami, które mnożą się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego oraz w sytuacjach stresu oksydacyjnego. Sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie, dzięki suplementacji kolagenu, mogą znacznie poprawić swoje wyniki. Jak to możliwe? Przyjmowanie kolagenu w połączeniu z treningiem siłowym może poprawić skład ciała poprzez zwiększenie masy mięśniowej i siły mięśni – również u osób w podeszłym wieku. I to nie wszystko! Kolagen dla sportowców pomaga także zmniejszyć dolegliwości bóle, które utrudniają treningi, a co za tym idzie osiąganie wymarzonych sukcesów sportowych.

Podsumowując: suplementacja kolagenu nadaje więzadłom, ścięgnom i mięśniom większą wytrzymałość, co jest istotne niemal w każdej dyscyplinie sportowej. Zwiększa ruchomość stawów, zmniejsza ryzyko ścierania się więzadeł, poprawia wydolność, a także przyspiesza regenerację całego organizmu oraz regenerację stawów i mięśni po przebytych urazach lub kontuzjach. Kolagen jest też przydatną substancją w regeneracji chrząstki oraz utrzymaniu zdrowych kości. Dodatkowo przyczynia się do wchłaniania składników mineralnych i zwiększa gęstość mineralną kości.

siłownia

Naturalne źródła kolagenu

Bogate w kolagen są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Należą do nich: kurze łapki, chrząstki, bulion gotowany na kościach, golonka, salceson, żelatyna spożywcza, ryba w galarecie oraz podroby. Źródłem kolagenu jest też galaretka warzywna przyrządzona na bazie żelatyny spożywczej. Ale uwaga! Wyżej wymienione produkty należy spożywać z umiarem, gdyż są dość kaloryczne i często zawierają spore ilości tłuszczu. Co za tym idzie, jedzone w nadmiarze mogą spowodować wzrost cholesterolu we krwi i negatywnie wpłynąć na układ krążenia. Prawda jest taka, że nasza codzienna dieta nie pozwala na całkowite uzupełnienie niedoborów kolagenu, ponieważ w pożywieniu jest go niewystarczająco, a poza tym jest dość ciężko przyswajalny. Dlatego o wiele lepszym i efektywniejszym rozwiązaniem na uzupełnienie braków tego białka jest stosowanie suplementów bogatych w łatwo przyswajalny kolagen.

Kolagen dla osób uprawiających sport – który sklep wybrać?

Wybierając kolagen na stawy lub kolagen dla sportowców warto postawić na produkt najwyższej jakości, a zwłaszcza taki, który w swoim składzie nie zawiera niepotrzebnych substancji konserwujących i opiera się wyłącznie na niezbędnych substancjach. Tego typu suplementy diety znajdziesz w sklepie z kolagenem dla sportowców Młyn Oliwski. W ofercie dostępne są rozmaite postacie kolagenu, nie tylko kolagen na stawy, ale także bioaktywny kolagen dla sportowców, który zapewnia wzrost siły, przyczynia się do budowy beztłuszczowej masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Na pewno warto zwrócić uwagę na ten w postaci hydrolizatu, który jest bardzo dobrze przyswajany przez organizm oraz kolagen w proszku z witaminą C, która nie tylko ułatwia syntezę tego białka, ale także sprzyja zachowaniu prawidłowej struktury kości i chrząstek, a jednocześnie dba o prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Co ważne, kolagen na stawy i kolagen dla sportowców od BENE VOBIS® ze sklepu Młyn Oliwski to preparat zaprojektowany specjalnie tak, aby uniknąć dodawania do niego sztucznych substancji konserwujących. W kapsułkach znajdziemy jedynie niezbędne składniki. Krótki i przejrzysty skład produktów BENE VOBIS ze sklepu Młyn Oliwski to gwarancja bezpieczeństwa, skuteczności i najwyższej jakości.

Udostępnij