Czerniak jest zdecydowanie jednym z tych nowotworów, które dają najgorsze rokowania dla pacjenta. Wydawać by się mogło, że nowotwór, który przecież stosunkowo prosto zauważyć i poddać badaniom powinien dawać wysokie wskaźniki przeżycia. Jednak nie zawsze czerniak jest nowotworem w pewnym sensie samodzielnym. Czasami bowiem czerniak jest jedynie przerzutem z nowotworów narządów wewnętrznych. Wówczas więc podstawową chorobą jest przykładowo rak wątroby, a czerniak jest jedynie jego przerzut. Wówczas stan pacjenta i rokowania co do przeżywalności są podawane w odniesieniu właśnie do stanu tej pierwotnej choroby. Jak jednak zachować się kiedy wykryjemy na naszej skórze niepokojące znamiona? Skąd będziemy wiedzieć, że na naszym ciele jest czerniak jako przerzut innego nowotworu?
Czerniak skóry – charakterystyka
Czerniak skóry jest jednym z najtrudniejszych do leczenia chorób nowotworowych występujących na skórze. Daje przerzuty zarówno drogą krwionośną, jak i naczyniami chłonnymi. Jakie są przyczyny zapadalności na tę akurat chorobę nowotworową? Przede wszystkim nadmierne ekspozycja skóry na słońce. Jeśli jest na dodatkowo bardzo wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, to ryzyko wystąpienia czerniaka wzrasta. Również jeśli nasz skóra obfita jest w rożnego rodzaju znamiona, to również automatycznie znajdujemy się w grupie ryzyka. Osobami bardziej narażony na czerniaka są osoby o jasnej karnacji. Nie sprzyja nam również częste korzystanie z solarium, a także zanieczyszczenie powietrza. Oczywiście trzeba też wspomnieć o genetycznych uwarunkowaniach zapadalności na czerniaka.
Jak wykryć czerniaka?
Przede wszystkim musimy obserwować swoje ciało, a w szczególności wszystkie znamiona jakie posiadamy. Jakie objawy powinniśmy uznać za niepokojące? W pierwszej kolejności niepokój powinna budzić niesymetryczność naszego znamienia oraz nieregularność jego brzegu. Również niejednolita barwa znamienia powinna być dla nas alarmem. Również nasz niepokój powinna budzić nieregularność jego powierzchni. Musimy również regularnie monitorować wielkość swoich znamion, aby zauważyć, czy któreś z nich nie powiększa swojej objętości.
Badania
Jedna, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z czerniakiem powinniśmy się poddać odpowiednim badaniom. Dermatoskopia umożliwi lekarzowi obejrzenie znamienia w dużych powiększeniu. Przez co będzie mógł prześledzić jego strukturę. Znamię należy poddać również badaniu histopatologicznemu. Takie badanie powinno dać już nam kompletną odpowiedź co do charakteru naszego znamienia.
Leczenie czerniaka
Jak można leczyć czerniaka? W pierwszej kolejności stosuje się zabieg chirurgiczny. Chodzi o wycięcie zmiany na skórze z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Co ciekawe czasami profilaktycznie wycina się również pobliskie węzły chłonne, albowiem to właśnie do nich czerniak najczęściej daje przerzuty. Przy czerniakach nieoperacyjnych stosuje się radioterapię i chemioterapię. Zdecydowanie najważniejsza jest w tym wypadku odpowiednio wcześniej postawiona diagnoza, która umożliwi podjęcie odpowiedni sposobu leczenia.