Piłka nożna jest zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych sportów zespołowych. Nie tylko uwielbiamy oglądać transmisje meczów, ale również sami często amatorsko gramy w piłkę nożną. Uprawianie tego sportu ma niewątpliwie same zalety. Znakomicie wpływa na rozwój kondycji. Podczas meczu mamy do czynienia z kilkoma rodzajami biegania – od zwykłego truchtu po sprint. Dodatkowo musimy odpowiednio utrzymywać się na boisku, stąd też znakomicie rozwijają się mięśnie nóg. Walka o piłkę czasami wymaga nawet użycia barków, stąd też rozwój muskulatury też jest tutaj istotny. Poza tym jako gra zespołowa buduje umiejętność działania grupowego. Jak grać w piłkę nożną? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Jak grać w piłkę nożną?
Zasada gry w piłkę nożna jest dość prosta – chodzi o to, aby zdobyć więcej bramek niż drużyna przeciwna. Tylko tyle i aż tyle. Grając w piłkę amatorsko w różnych rozgrywkach spotkamy się jednak z pewnymi modyfikacjami zasad. Przede wszystkim gramy wówczas w zespole, które zazwyczaj liczą około 6 osób z bramkarzem. Również boiska są znacznie mniejsze niż te pełnowymiarowe. Również bramki w tym wypadku charakteryzują się znacznie mniejszymi rozmiarami. Mimo tych zauważalnych różnic pozostałe elementy gry są w zasadzie bardzo podobne. Mamy więc do czynienia z faulami, rzutami wolnymi, rożnymi, i ze wznawianiem gry ze środka boiska po utracie bramki. Jedynie przepis o spalonym jest raczej całkowicie pomijany w grze amatorskiej
Taktyka gry w piłkę nożną
Taktyka gry w tym wypadku zyskuje skalę mikro. Oczywiście nadal mamy zachowany podział zespołu na formacje defensywną, pomocników i formację ataku, jednak zbudowane są one ze znacznie mniejszej liczby zawodników. W zespole 6 osobowym, gdzie jednym z graczy jest bramkarz możemy stosować rożne systemy gry. System defensywny będzie wymagał od nas postawienia na obronie przynajmniej 3 graczy. Wówczas pozostaje nam jeden zawodnik środka pola i jeden osamotniony napastnik na szpicy. Taka taktyka pozwala na zachowanie czystego konta po stronie strat, jednak szanse na uzyskanie gola są znikome. Taktyka ofensywna w tym wypadku wymagałaby posłania do ataku dwóch graczy i obsadzenia również dwóch do operowania w pomocy. Wówczas za defensywę odpowiadały tylko jeden obrońca.
Popularność amatorskiej piłki nożnej
Taka forma gry w piłkę nożną jest bardzo popularna zwłaszcza w większych miastach. Możemy się tam spotkać z zorganizowanym ligami, gdzie w zasadzie swój zespół może zgłosić każdy chętny. Mecze zazwyczaj odbywają się na boiskach typu orlik, ale również w zadaszonych halach. Zdecydowanie warto więc rozpocząć swoją przygodę z piłką nożną. Samo oglądanie meczy przed telewizorem nie oddaje w pełni ducha tego sportu. Poza tym piłka nożna znakomicie wpłynie na naszą kondycję fizyczną. Poprawi się również nasza umiejętności pracy w zespole.